אסתטיקה

הבהרת שיניים

אם ישאל המתרפא או המתרפאה הממוצעים כיצד ניתן יהיה לשפר את חיוכם,הרי שברוב המקרים התשובה תהיה – " שהשיניים יהיו לבנות וצחורות יותר".
לובן שיניים ,בעיני אנשים רבים, נתפס כמשדר צעירות,בריאות ומשיכה פיזית. להשפעת החברה, דרך פרסום באמצעי התקשורת השונים, יש חלק נכבד בתפיסה זו. לכן,לעיתים אפילו שינויים קטנים בגוון השיניים יביאו מתרפאים לחפש אחר אפשרויות הבהרה של צבע שיניהם.

שן טבעית מורכבת משני מרכיבים עיקריים- שינן (דנטין) וזגוגית (אמאייל).
בעוד שהזגוגית שקופה כמעט לחלוטין הרי שהשינן (דנטין) הוא המרכיב העיקרי המכתיב את צבע השיניים .בהתקדמות הגיל,קיימת באופן טבעי שקיעה רבה יותר של שינן ולכן השיניים הופכות לכהות ואטומות יותר לאור.אולם,יתכן כי צבע השיניים יושפע מגורמים פנימיים או חיצוניים שיביאו ליצירת השתקפות גוונים כהים. הגורמים כוללים: מחלות כלליות וגנטיות, תרופות (טטרציקלינים) , חשיפת יתר לפלואורידים , ואף כתוצאה מצביעת חומרים הנמצאים בקפה, תה או מזונות אחרים.

דרכי הטיפול והאמצעים לשיפור מראה צבע השיניים מגוונים ומכוונים נקודתית לבעיה שהביאה ליצירת השינוי בצבע. הדרך השכיחה והפשוטה ביותר , השמרנית והבטוחה ביותר להתמודד עם שינויים בגוון וצבע השיניים היא על ידי הבהרתן בעזרת חומרי הלבנה רפואיים שונים .
מרכיב בסיסי בחומרים אילו הינו מי-חמצן (hydrogen peroxide ). בעבר השתמשו בשפעול מי החמצן על השיניים בעזרת מנורות חזקות. התהליך היה מתבצע רק במרפאה ותוצאות ההבהרה היו מהירות אולם מידת בטיחותן לוטה בערפל.

קיימות 3 צורות נפוצות להלבנת שיניים:

הבהרה חיצונית או (Vital bleaching)
הבהרה פנימית או "לא חיה" (Non vital bleaching)
הבהרה בלייזר (Laser assisted bleaching)