אסתטיקה

הבהרת שיניים חיצונית

כיום, הבהרה חיצונית או "חיה" (vital bleaching) נעשית על ידי המתרפא בביתו בהוראות רופא השיניים. תהליך ההלבנה עצמה ,מתבצעת על פני השטח החיצוניים של השיניים בעזרת חומרים כימיים ,שהנפוץ שבהם הוא   Carbamide peroxide 10-18% Gel (המוזרקים על ידי המטופל אל תוך מעטפת צלולואיד שקופה ודקה המותאמת לשיניים) .

ניתן לבצע הלבנה של שן אחת ועד לקשת שלמה של השיניים. ההבהרה מתקדמת ביחס ישר לאורך הזמן שנושאים את המתקן . בדרך כלל יש צורך בשעתיים עד 4 שעות ביום למשך עד ל- 6 שבועות של טיפול בהבהרה עם החומר, בכדי להבחין שינוי בגוון הצבע החיצוני. משחות שונות המבטיחות הלבנתן של השיניים, אינן מכילות חומרי הלבנה רפואיים ולכן יכולתם להבהרה ירודים.

הבהרת שיניים חיצונית הינה הליך פשוט והפיך שכמעט איננו טומן בחובו התוויות נגד ,אולם יש להימנע מביצוע  ההלבנה,כאשר קיימות שיניים עם לשכות מוך גדולות (בעיקר בצעירים) ,חשיפות ונסיגות חניכיים (במחלות חניכיים) ,חשיפת שינן כתוצאה משחיקה מרובה וחריצים ושברים בזגוגית. כל אילו יכולים להביא לרגישות גבוהה בשיניים בעת ההבהרה . שיניים כהות במיוחד או עם פסים כהים,ושיניים  עם כתמים לבנים עמידות במיוחד לטיפול בהבהרה ויש לשקול ביצוע טיפולים  משלימים לאחר ההלבנה (ציפויי חרסינה או חומרים מרוכבים).

לא רצוי להבהיר את השיניים אחרי השלמת טיפול עם כתרים או שחזורים קדמיים לקויים או מתוכננים.  אם מבצעים את  ההליך לפני הטיפול,לא רק שיכולים לשפר משמעותית את חזות השיקום הסופי,אלא שגם מונעים פגיעה בפני השטח של שיחזורים שמרניים חדשים המתוכננים להתבצע (לדוגמא,בשחזורים צוואריים מחומר מרוכב) . מספר מחקרים על הבהרות שיניים הראו רמת רגישות גבוהה של השיניים בתקופה הראשונה לשימוש,אולם תחושות אילו היו הפיכות. דווחו השפעות על רקמה רכה ( בעיקר חניכיים),שהתבטאו בתחושת שריפה עד ליצירת שלפוחיות. לעיתים שינוי בתחושת הטעם ואי נוחות בחיך העליון. למרות זאת,הבעיות יחסית קטנות ובכל מקרה של אי נוחות במהלך ההבהרה ניתן להפסיק למספר ימים ולהיוועץ בהקדם ברופא המטפל.