אסתטיקה

הבהרת שיניים פנימית

כהות שן מסוימת ביחס לשיניים סמוכות יכולה להעיד על כך שהשן "לא חיה" או לא  ויטלית .מאפייני שיניים אילו הוא שכלי הדם, העצב ורקמת החיבור המצויים בלשכת מוך השן עברו תהליך נמקי או שנמצא כי בוצע בהן  טיפול וסתימת שורש קודמים. הסיבה השכיחה להופעת תהליך נמקי בשן ללא עששת הינה חבלה ישירה בשן בעוד שעששת היא הגורם הנפוץ לביצוע טיפול וסתימות שורש.

הגורם העיקרי המשפיע על צבע שיניים "לא חיות"  מגיע מתוך השן . בעת התפרקות החומר הנמקי במוך השן משתחררים צבענים המכהים את גוון השן.לעיתים, בעקבות טיפולי שורש לא מלאים , או השארת תעלות עם חומר נמקי ,גם כותרות השיניים משנות את גוונן. הצבענים יכולים להיות גם ממקור דמי – במקרים בהם לאחר חבלה חל דימום משמעותי בתוך חלל לשכת המוך עלולה להופיע צביעה חומה-אדומה כהה מאד.

חומרי סתימות שורש ודבקים שונים ששימשו את רופאי השיניים במהלך השנים שיחררו יונים מתכתיים אל השינן (בעיקר יוני אבקת הכסף) ושאריות חומרים אילו גרמו לשינוי אפור בגוון הכותרת . אולם, בשנים האחרונות שופרו חומרים אילו בכך שהוצאו מהם האבקות שיצרו הכהיית הכותרות ולכן יותר נדיר למצוא שינויי גוון בשיניים שעברו טיפולי שורש מהעת האחרונה. התייבשות השיניים עם סתימות שורש, חושף אותן לחדירת נוזלים כהים ,בדרך של פיעפוע מתוך חלל הפה,ולכן נמצא לעיתים כי קיימת השפעת צבענים מחומרי המזון על שיניים אילו.

כל עיקוב או דחיית הטיפול בשיניים עם שינויי צבע פנימיים מקטין הסיכויים להשיג הבהרה סבירה. הסיבה נעוצה בכך, שהצבענים המצויים בתוך השן מצליחים לאורך זמן להעמיק לתוך צינוריות השינן ולהביא לשינוי הצבע.  שיטות ההלבנה הפנימית או Non vital bleaching  ,מאפשרות להשיג   הבהרת השיניים ברוב המקרים. כשלב ראשון והכרחי  בכל שיטת הלבנה פנימית הוא כמובן קיומו או ביצועו של טיפול שורש תקין  המודגם בתצלום רנטגן סב חודי של השן הנידונה. על סתימת השורש להתבצע בעזרת חומרים שאינם מכילים אבקות יוני מתכת. חלל הגישה צריך להיות רחב מספיק תוך סילוק כל גורמי הצביעה האפשריים  ( עששת,חומרי סתימת שורש).בשלב זה נבדק צבע השן ,בעזרת מפתחות צבעים מיוחדים, ומושווה לצבע השיניים הסמוכות. במידה וגוון השן שונה משמעותית מצבע השיניים הסמוכות יתכן ושיטת הבהרה זו לא תספק ויהיה צורך לטפל בדרך אחרת בשינוי גוון השן הנידונה.

קיימות מספר שיטות להבהרה אולם נתייחס רק לנפוצות והמקובלות שבהן.

שיטת ההלבנה במרפאה

בשיטה זו, כל פעולת ההלבנה  מבוצעת  במרפאת השיניים. הרופא מחדיר לתוך לשכת המוך ,האטומה בתחתיתה,  מי חמצן או ג'ל של Carbamide Peroxide בריכוז של  35% ומקרין את השן בעזרת מנורת חימום מיוחדת . המנורה מופעלת  ממרחק קצר, למשך 3 סבבים של 5 דקות כל אחד, כאשר במהלך פעולת חימום זו מואצת פעילות החומר המבהיר.  פרודות מי החמצן מורחקות כך שכל פרודה מצליחה לחדור ביעילות לתוך צינוריות השינן ולפעול את פעולתה.
השיטה יעילה ביותר, אולם דורשת ראשית מנורת חימום, הכנה מיוחדת של המתרפא  ( כיסוי העיניים, שאר השיניים וכו') וכרוכה בזמן טיפול ארוך יחסית על  כיסא רופא השיניים .
מגבלות אילו וסכנת חימום יתר של השיניים הסמוכות למרות כיסויים ,הביאו לשיפור השיטה על ידי שימוש בחומרים כימיים בלבד ללא חימום ועם תוצאות דומות.
שיטת ההלבנה במרפאה ובבית ( walking bleach) .

השיטה דומה להבהרה במרפאה אלא שחומר ההבהרה , Carbamide Peroxide  בריכוז של  35% , מושאר  בלשכת המוך הסגורה למשך שלושה עד שבעה ימים . החומר מוחלף עד שמגיעים למידת ההלבנה הרצויה .
השיטה פשוטה, חסכונית , ונוחה ביותר למתרפא. ההבהרה מושגת תוך תקופה בת שבועיים , יעילותה לטווח ארוך מובטחת ברוב המקרים ובטיחותה איננה מוטלת בספק בתנאי שממלאים אחר כל כללי הטיפול בהבהרה פנימית.