מחלות-חניכיים

טיפול במחלות חניכיים

אם אבחנת כסובל/ת ממחלת חניכיים ,הרופא המטפל, שיננית העובדת במרפאת שיניים והסמוכה למרותו של רופא שיניים ו/או רופא חניכיים מומחה יכולים להמליץ על מספר טיפולים:

  • הדרכה בניקוי חניכיים ושיניים
  • סילוק אבנית וגרידת שורשים
  • ניתוחי חניכיים 

הדרכה בניקוי חניכיים ושיניים

הדרכה בניקוי החניכיים והשיניים מבוצע בדרך כלל על ידי השיננית במרפאת השיניים או הרופא המטפל .ניתן בעזרת צבענים שונים לזהות את הרובד החיידקי המצטבר על פני השיניים (Red-Cote® Buttler) ולאפשר צחצוח האזורים שבהם קשה לזהות את הרובד בשל צבעו הדומה לצבע השיניים. הצבענים משמשים גם לזיהוי אבנית השן המצטברת כתוצאה ממינרלים הנמצאים במזון וברוק שלנו

מהו מקצוע השיננות?

שיננית עובדת במרפאת שיניים וסמוכה למרותו של רופא השיניים.קיים דו שיח בין שני   המקצוענים כך שתוכנית הטיפול המבוצעת על-ידי השיננית הינו בהסכמת רופא השיניים. תפקידה להדריך את המטופל בהגיינה אוראלית  ולבצע סילוק אבנית ,שהיא גורם מסייע להתפתחות מחלות חניכיים.

רצוי שהטיפולים יבוצעו על ידי שיננית מוסמכת על מנת להבטיח טיפול על ידי מי שהורשתה לכך ממשרד הבריאות.

סילוק אבנית וגרידת שורשים
 סילוק אבנית ולעיתים גרידת שורשים. אבנית השן המצטברת לאיטה על פני השיניים והשורשים היא גורם תורם להיספחות חיידקים על פניה וזאת בשל החספוס שמאפיין אותה. הצטברות חומר זה מקשה על צחצוח טוב במיוחד בין השיניים ובאזורים קשים להגעה (למשל בשיניים תחתונות קדמיות)

במידה ולאחר כל הטיפולים הראשונים עדיין יש מסימני מחלת החניכיים,הרופא ימליץ על ביצוע ניתוחי חניכיים בהתאם לממצאיו.

קיימים ארבעה סוגי ניתוחי חניכיים: 

  • ניתוח לביטול כיסים
  • ניתוח ליצירה מחדש של עצם
  • הארכות כותרות שיניים
  • השתלת רקמת חניכיים

ניתוח לביטול כיסים
הרופא מודד את הכיסים שבחניכיים לאחר תקופת המתנה וריפוי מהטיפולים השמרניים (סילוק אבנית ורובד חיידקי וגרידת שורשים עמוקה).עם הכיסים עולים על 5-6 מ"מ סביר יהיה שיומלץ על ניתוח לביטול כיסים וזאת משום שקשה למטופלים לשמור על ניקוי הולם של החניכיים בעומק כיסים זה. הניתוח הוא בהרדמה מקומית וההחלמה אורחת כ-6 שבועות, שלאחריה ניתן לחזור שבצע ניקוי ותחזוקה בהתאם להוראות הרופא המטפל.

ניתוחים ליצירת עצם חדשה
כיום ניתן בעזרת טכניקות חדישות להשיג עצם חדשה בטיפול במחלות חניכיים.רמת ההצלחה בטיפולים אילו משתנה בהתאם לנזק שנגרם בעצם התומכת ובהתאם למיקום אובדן העצם . יש להיוועץ עם הרופא המטפל ורצוי שמומחה לחניכיים ייתן את הערכתו ואף יבצע את הטיפול במידה ויש  אפשרות להשתמש בטכניקות אילו וזאת מאחר וההצלחה של טיפולים אילו תלויה הרבה ברמת המיומנות של הרופא המטפל. מומחים לחניכיים אמונים על הליכים אילו יותר מכל.

הארכות כותרות שיניים
זהו הליך ניתוחי פשוט של חשיפת חלק מהשן המסתתר מתחת לחניכיים.לעיתים מסיבות שיקומיות הרופא המשקם יעדיף כותרת שן קצת יותר ארוכה כדי שיהיה אפשר להלביש עליה כתר ,או שבגלל הרס השן יש לחשוף חלק קטן מן השן שיהיה רחוק מספיק מן החניכיים ויאפשר יצירת שיחזור שיכבד את בריאותן של החניכיים בעתיד.

השתלות של רקמת חניכיים
במקרים מסוימים יש נזק קשה לחניכיים בצורה כזאת שמאבדים הרבה מרקמת החניכיים.ניתוח להשתלת חניכיים מתבצע כך שלוקחים חתיכת חניכיים מאזור אחר בפה (בדרך כלל מהחיך) ומשתילים אותו במקום שחסרות בו חניכיים. המקרים האלו הם נדירים. הטיפול מתבצע רק על יד מומחה לחניכיים מאחר ומורכבות השתלת החניכיים גדולה מכדי שרופא ללא הכשרה יבצע זאת.

ההצלחה בהשתלות חניכיים תלויה במספר גורמים ולעיתים אף קיימת נסיגה של החניכיים למצב  הקודם.

אם איבדת שן או שיניים בעקבות מחלת החניכיים  יש אפשרות להשלים שיניים בעזרת  השתלות שיניים (dental implants).

בכל מקרה, לצורך אבחנה מדויקת של סוג מחלת החניכיים והטיפול בה , יש להיוועץ עם הרופא המטפל, מומחה בשיקום הפה או במומחה לחניכיים.

למידע נוסף פנה ל"החלטות ועדת ההסכמה בטיפולי חניכיים בחסות  ההסתדרות לרפואת השיניים.