אסתטיקה

כתרים אסטתיים

כתרים הינם תחליף -שיחזור לכותרות שיניים שחדלו לתפקד ו/או להראות בצורה משביעת רצון המטופל. כתרים מלאים ממלאים תפקיד הגנתי מפני שיניים הרוסות  שניתנות לשיחזור. מבצעים כתרים באחד מהתנאים הבאים : שיניים שנפגעו מעששת נרחבת,  שיניים מוחלשות משיחזורים נרחבים שיניים בעלות שחיקה נרחבת,  שיניים שעברו טיפולי שורש ואיבדו חומר שן רב, שיניים בבקיעת יתר, שיניים בעלות כותרת קלינית קצרה  ולא אסתטית  שיניים בעמדות שונות,שיניים כמאחזות לגשר ונסיגת חניכיים בלתי אסתטית.

חסרונות כתרים מלאים הם האפשרות של תגובה לא טובה ברקמת חניכיים, קושי באיבחון עששת מתחת או בשולי הכתר, אורך חיים מוגבל,המשתנה בהתאם לחומר שנבחר ולבסוף תחזוקה ואיכות הרופא המטפל.

טיפול שמרני יותר מכתרים הינם ציפויי השיניים.חזיתיות מחרסינה ,חומר מרוכב או אקריל הינם שחזורים/ ציפויים המכסים את צדה החיצוני של השן בחומר דמוי חומר שן .מתאפשר בעזרת השיטה לשנות צבע ,צורה ומרווח של השיניים . כשהאזור המתאים ביותר לסוג טיפול כזה הוא כמובן השיניים הקדמיות .
יתרונה הבולט של שיטה זו היא בשמרנותה. השיטה מבוססת על הסרת שכבה מינימלית של חומר שן (בעיקר זגוגית) והדבקת ציפוי המאפשרת קבלת צבע וצורה נעימים לעין תוך כיסוי פגמים שונים בשיניים .

כתר מלא מחרסינה ללא מתכת עשוי רק מחומר זכוכיתי (זרקוניה +חרסינה ) . הכתר מבוצע בתהליכים שונים ומורכבים יותר מכתר "רגיל",שעל פני בסיס מתכת נוצקת הזכוכית (חרסינה). בדרך כלל כתרים אילו מבוצעים רק בחזית הפה איפוא שנדרשת רמת אסתטיקה גבוהה ,אבל לא רק. כיום, חוזק החומרים הביא לפתיחת אפשרויות חדשות ולביצוע כתרים אסתטיים העומדים אף בכוחות הלעיסה ועמידותם לאורך זמן הוכחה בספרות המדעית.

כתר "Jacket" עשוי זכוכית (חרסינה) מיוחדת שיוצרת שקיפות, מראה טבעי ויציבות של הצבע לאורך שנים רבות.  היסטורית ,סוג כתר זה הוא הותיק ביותר ובעל ההצלחה ארוכת טווח הבדוקה ביותר. שיחזורים אילו יכולים להחזיק שנים רבות,אלא שנסיגות חניכיים בעקבות דלקות חניכיים  , מביאות בדרך כלל להחלפתם.

ההתקדמות הטכנולוגית המשמעותית בשנים האחרונות הביאה ליצירת כתרים מחרסינה מלאה בעלת רמת התאמה ושקיפות דומה לשיניים טבעיות עוד יותר מבעבר.הדבקה כימית ופיזיקלית של הכתרים הללו לשינן השן המושחזת הביאה לכך שתדירות שברים של כתרים אילו על שיניים טבעיות או על שיניים עם מבנים מאד דומה ולכן ניתן להשתמש בהם גם על שיניים שעברו טיפולי שורש או הרס נרחב ושוקמו על ידי מבנים ואף לשיניים אחוריות .

הצלחה בשימוש בכתרים אילו מצריכים רמת מיומנות גבוהה הן מצד הרופא המטפל והן מצד הטכנאי המבצע.בד"כ יש למקם את שולי הכתר מתחת לחניכיים כי קיים קושי בהתאמת הכתר לשן המושחזת ובגלל צבעה האטום של החרסינה בשוליים. קשה לקבל התאמה בין שוליו של הכתר לבין ההכנה של השן מאחר ורמת ההתכווצות של הזכוכית (חרסינה) בזמן שריפתה משתנה וזאת למרות שקיימות כיום חרסינות שרמת הדיוק שלהן גבוה. כמו-כן, חוסר ההתאמה בין שולי החרסינה לשן "מתקנים" על ידי הדבק שאיתו מחברים את הכתר לשן המאחזת. קיימים סוגים שונים של דבקים ,במיוחד מהדור הישן, שמשנים את צבעם במשך הזמן או אפילו נשטפים במשך השנים על ידי הרוק. שינויים אילו בדבק יכולים לגרום לחיספוס וכתוצאה מכך לנסיגות חניכיים או דלקת חניכיים מקומית שיוצרת הפרעה אסתטית בולטת.
עלות כתרים אילו  גבוהה בשל המיומנות הטכנית הנדרשת מהרופא והטכנאי המתאימים את צבעי השן במרפאה ובמעבדה ,מה שלוקח זמן רב.

במידה ושוקלים לבצע כתרים מסוג זה,ראשית יש לוודא שהרופא מכיר את הטכנולוגיות הקיימות והתאמתן למקרה והאם מעבדת השיניים שאיתה עובד הרופא מסוגלת לבצע  כתרים אילו. ברוב המקרים מבקשים להשיג אסתטיקה מקסימלית בשיניים קדמיות עליונות/תחתונות .

יש להימנע משיחזורים אילו כאשר השן המאחזת לכתר עדין לא בקעה באופן מלא. יש סכנה שהכנת השן המאחזת לקבלת הכתר תגרום לפגיעה בחיותה של השן,מאחר וההכנה מצריכה הורדת חומר שן רבה,אלא אם משתמשים בחומרי חרסינה חצי שקופים (Semi-translucent ) כדוגמאת כתרי Empress שניתן להגיע לעובי דק ביותר עימם. בנוסף, הרגלים מזיקים שונים (שחיקה והידוק שיניים,החזקת מקטרת בשיניים,ופעילויות ספורט שכרוכות בהאבקות) מסכנות את שרידתם של הכתרים הללו.לבסוף, טיפולים נוספים בשיניים אחוריות הכוללים גם את השיניים הקדמיות,לא מצדיקים ביצוע כתרים אילו בנוסף לשיניים האחוריות.

קיימים סוגים שונים של חומרי זכוכית וזרקוניה מהם מכינים ,כיום,כתרים מלאים מחרסינה והנפוצים  בארץ הם:

In -Ceram/Spinell (Aluminous Porcelain)

Empress (Sintered Porcelain

(Zarconia (Zarconium Oxide