אסתטיקה

ליקויים בצבע השיניים

שן טבעית מורכבת משני מרכיבים עיקריים- שינן (דנטין) וזגוגית (אמאייל).

בעוד שהזגוגית שקופה כמעט לחלוטין הרי שהשינן (דנטין) הוא המרכיב העיקרי המכתיב את צבע השיניים .בהתקדמות הגיל,קיימת באופן טבעי שקיעה רבה יותר של שינן ולכן השיניים הופכות לכהות ואטומות יותר לאור.אולם,יתכן כי צבע השיניים יושפע מגורמים פנימיים או חיצוניים שיביאו ליצירת השתקפות גוונים כהים. לעיתים,נוצרת הבהרה או אפילו הכתמה בכתמים כהים אם אפשרות ליצירת פני שטח מחוררים כתוצאה מהשפעת חומרים הנמצאים במים .דרכי הטיפול והאמצעים לשיפור מראה צבע השיניים מגוונים ומכוונים נקודתית לבעיה שהביאה ליצירת השינוי בצבע:

צבע שיניים בעל גוון צהוב חום עד שחור
 

הגורם מניעה אפשרויות הטיפול
גנטי או שימוש באנטיביוטיקה מסוג טטראציקלין בזמן תקופת ההריון של האם ותקופת הילדות המוקדמת. מרכיבים מן התרופה מתמזגים עם חומר השן ומשנים את צבעה ברמות שונות מצהוב ועד חום שחור. יש להיוועץ ברופא לפני כל שימוש בתרופות בזמן ההריון ובכלל. בהתאם לרמת הכהות של השיניים: שיניים בגוון צהבהב עד חום בהיר ניתן להלבין בתוך מספר ימים בטיפול פשוט ושמרני בו מכינים מכשיר המונח על השיניים מספר שעות בכל יום באופן עצמאי בבית, בתוך המכשיר מניחים חומר המלבין את השן. תוצאות מתקבלות בתוך שבוע עד שבועיים ,הטיפול מחייב מעקב והשגחה של רופא השיניים המטפל ומתאים לשיניים ללא סתימות (שלא מגיבות להלבנה אולם ניתן להחליפן לבהירות יותר לאחר הטיפול) ואינו מתאים לשיניים כהות מאד – פנה לשורה הבאה.


צבע שיניים חום כהה – שחור
 
הגורם מניעה אפשרויות הטיפול
גנטי או שימוש באנטיביוטיקה מסוג טטראציקלין בזמן תקופת ההריון של האם ותקופת הילדות המוקדמת. מרכיבים מן התרופה מתמזגים עם חומר השן ומשנים את צבעה ברמות שונות מצהוב ועד חום שחור. יש להיוועץ ברופא לפני כל שימוש בתרופות בזמן ההריון ובכלל. מאחר וגוון השן כהה מאד יש לפנות לשיטות פחות שמרניות : ניתן ליצור ציפוי דק לחלקה החיצוני של השן המחייב הסרה של שכבה מינימלית מחזית השן וציפויה בחומר לבן לא שקוף שיכסה את הצבע המקורי , החומר הלבן יכול להיות חומר פלסטי המתקשה באור או משכבה דקה של חרסינה המודבקת לפני שטח השן ומשווה לה מראה טבעי ואסתטי. במקרים בהם לא ניתן לבצע ציפוייים מסוג זה ניתן לבצע כתרים רגילים או אסתטיים במיוחד שמחירם מעט גבוהה יותר הן במחיר כלכלי והן בצורך בהורדת חומר שן רב יותר.


צבע שיניים חום כהה – שחור
 
הגורם מניעה אפשרויות הטיפול
גנטי                                            אין                  ניתן למצוא פתרונות שונים במרפאת השיניים לליקויים שטחיים כגון ציפויים שמרניים או כתרים וכו'.