עששת

עששת השיניים

השכבה החיצונית של פני שטח השיניים מכוסות בשכבה דקה שאליה נדבקים חיידקים שבדרך כלל נמצאים בפה. מעטה זה של השן בצירוף עם חיידקים נקרא רובד חיידקי או Plaque.

הרובד נראה כמעטה לבן הנמצא בדרך כלל באזור החיבור בין צווארי השיניים ושולי החניכיים,וניתן לזהותו על ידי צבענים שונים (REDCOTE® ) .חיידקי רובד זה, הופכים תוצרי סוכר מהמזון שאוכלים לחומצות פשוטות שמחלחלות לעיתן דרך שכבת הרובד אל זגוגית השן. כך ,מתחיל פרוק איטי של פני השטח, התפוררות הזגוגית ואחריו השינן (דנטין) – "חור" או מה שנקרא עששת השיניים או Dental caries ,תהליך יצירת העששת במבוגרים ,לא קורה במהירות אלא זהו תהליך איטי של חודשים ואף שנים.

בילדים ובנוער, התהליך יכול לקבל תאוצה ומצב של הרס שיניים כללי ,נפוץ בעיקר בקרב אוכלוסיות אילו. בין הארוחות , הרוק משחק תפקיד מכריע בנטרול החומצות שנוצרות מפירוק המזון. בעזרת חומרים בסיסיים מצליח הרוק לעצור את המשך פירוק פני שטח השיניים עד ליצירת חומצות חדשות. לפיכך,אם אוכלים בצורה לא סדירה,לעיתים תכופות ואוכל המכיל סוכרים ולא מקפידים על היגיינת הפה בצורה טובה,יש לצפות להתפתחות עששת השיניים.

עצירת עששת קצב פירוק פני שטח הזגוגית תלוי ברמת החומציות המושגת על ידי החיידקים ברובד החיידקי. ככל שמפירוק החיידקים נוצרת חומצה חזקה יותר כך הזגוגית מתפרקת מהר יותר והסיכוי ליצירת עששת גדל. לאחר צריכת סוכרים (למשל,קובית שוקולד או אפילו כריך) ,חיידקי הרובד מייצרים חומצות ברמה גבוהה,כך שבתוך דקות רמת החומציות יורדת מאד (PH=4 ).כל עוד רמת חומציות זו תישאר,ימשיך פירוק פני שטח הזגוגית ותהליך העששת ימשך. מהלך זה נקרא בעגה המקצועית דה-מינרליזציה (Demineralization ), כיוון שמבחינה כימית הזגוגית היא מינרל ותהליך פירוקו מבוטא במושג הנזכר מעלה. נטרול החומצות על יד חומרים בסיסיים ברוק יכול לקחת שעות,וככל שכמות הרובד החיידקי על פני השיניים גדולה יותר כך לבסיסי הרוק יהיה קשה לנטרל את החומצות המיוצרות על ידי חיידקי הרובד.

לפיכך,לסילוק השכבה של הרובד משמעות כפולה . כאשר הרוק שוטף את פני שטח של הזגוגית ונוצרת סתירה מוחלטת של חומציות הרובד , מתחיל תהליך של הצמדות מינרלים הבונים את הזגוגית מחדש. תהליך זה נקרא בעגה המקצועית רה – מינרליזציה (Remineralization) ,וזהו מהלך הפוך מזה המתואר מעלה. כעיקרון,ככל שיהיו יותר מינרלים "בוני" חומר שן ברוק ו/או בפה (מינרלים ממשחות שיניים,חומרי שטיפת פה שונים וחומרים שהשיננית או רופא השיניים מניחים על גבי השיניים בעת ביקורות תקופתיות), אזי יש לצפות לפחות עששת השיניים ואף לעצירת תהליך יצירת חורי עששת התחלתיים בלבד.