השתלות-שיניים

השתלות שיניים – תהליך האבחון

תהליך האבחון הראשוני לצורך השתלות שיניים

אם החלטת לשקול אפשרות של השתלות שיניים (שתלי טיטניום), תיבדק/י על ידי הרופא המשקם ו/או על ידי המנתח. כיום מקובל כי במקרים לא מורכבים הרופא המשקם הוא גם המנתח ולפיכך תהיה זו בדיקה אחת. בכל מקרה, הרופא המשקם הוא האחראי על כל הטיפול ועליו לקבוע את הקשיים הקיימים הקשורים בתותבת או בגשר, הקיימים בפיך, ועליו להעריך את מבנה פיך כדי לקבוע אם יהיה באפשרותך להשתמש בגשר או במערכת שיניים תותבות הנתמכות על ידי שתלים

במידה והרופא המשקם מחליט כי יש להיוועץ במנתח (יכול להיות מומחה בכירורגיה פה ולסתות או מומחה לחניכיים), אותו רופא ילווה אותך בכל מהלך הניתוח של ההשתלה עצמה וזמן קצר אחריה בעוד הרופא המשקם ימשיך בטיפול השיקומי בטווח הארוך.

המנתח יעריך בתחילה את בריאותך ואפשרותך לעבור את התהליכים הניתוחיים הכרוכים בתהליך ההשתלות . הוא גם יעריך את מבנה פיך ויעזור להחליט מהו המיקום הטוב ביותר עבור השתלים . נדירים הם המקרים בהם לא ניתן לבצע השתלות מסיבות רפואיות . גיל כרונולוגי לבדו אינו התווית נגד לביצוע של שתלים . גם מתרפאים מבוגרים מאד (אפילו בשנות התשעים לחייהם) יכולים ליהנות מיתרונות השתלים במיוחד לאור העובדה שהם בדרך- כלל אילו שזקוקים להם הכי הרבה.

אולם קיימים מצבים רפואיים גבוליים שיש איתם רמת סיכון גבוהה: (ראה גם גורמי סיכון בהשתלות)

  • עישון כבד
  • לחץ דם גבוה (אך מאוזן)
  • מחלות לב (התקף לב,תעוקת חזה)
  • סכרת אך מאוזנת
  • מצב של לאחר הקרנות של גידולים סרטניים בחלל הפה
  • מחלות דם נדירות (רמת טסיות דם נמוכה,המופיליה)

אילו הם רק דוגמאות למצבים שמקשים על ביצוע ההשתלות . בכל מקרה, לצורך בירור נוסף לפני ההשתלות, יתכן והרופא המנתח ימליץ להתייעץ, ראשית, עם רופא המשפחה או הרופא המטפל בהקשר למגבלות הרפואיות שלך.

זכרו, הרופא המשקם יבחר ראשית את סוג השיקום המועדף על ידך ואחר כך יבדוק האם העדפותיך תואמות את הממצאים הקליניים והרנטגניים שבפיך. רק לאחר שיבחרו אמצעי השיקום, ניתן להמשיך בטיפול ההשתלות. 'סוף מעשה במחשבה תחילה..'